Kansas Army National Guard Awards May 2019

 

Legion of Merit
Col. Thomas Barnett Jr., Co. A (-), 35th ID, Fort Leavenworth
Col. Frederick Good, 1st Bn, 108th Avn, Topeka
Col. Scott Henry, Co. A (-), 35th ID, Fort Leavenworth
Col. John Johnson, 69th TC, Topeka, with oak leaf cluster
Lt. Col. Eric Ford, HSC, 35th ID, Fort Leavenworth
CW3 Joseph Walsh, Co. A (-), 35th ID, Fort Leavenworth

Meritorious Service Medal
Col. Tony Divish, 635th RSG, Wichita, with four oak leaf clusters
Lt. Col. Jon Shafer, JFHQ-KS, Topeka with two oak leaf clusters
Capt. Ryan Bernard, HHC, 1st Bn, 108th Avn, Topeka
Maj. Paul Cope, JFHQ-KS, Topeka
Maj. Philip Hickson, 130th FAB, Manhattan, with two oak leaf clusters
Maj. Daniel Mehlhaff, JFHQ-KS, Topeka, with oak leaf cluster
Capt. Christopher Connell, Co E, 1st Bn, 108th Avn, Topeka
Chief Warrant Officer 4 Steven Hood, Co G, 111th Avn, Topeka
Chief Warrant Officer 4 Todd Wilson, Det. 1, Co C, 2nd Bn, 641st Avn, Topeka
Chief Warrant Officer 3 David Lockhart, 1st Bn, 235th Rgmt, Salina
Chief Warrant Officer 2 Jason Deaver, 169th CSSB, Olathe
Command Sgt. Maj. Ronnie Brandt, HHC, 169th CSSB, Olathe
Command Sgt. Maj. Michael Haeffele, HHB, 2nd Bn, 130th FA, Hiawatha
Command Sgt. Maj. Steven Harmon, KSTC, Salina, with two oak leaf clusters
1st Sgt. Chad Allen, Co B, R&R Bn, Wichita
1st Sgt. Ronald Beasley Jr., 170th SM, Wichita
1st Sgt. Justin Becker, HQ, 130th FAB, Manhattan
1st Sgt. Travis Bowser, 1077th Medical Co, Olathe
Master Sgt. Dwayne Burgoon, 1979th Contracting Team, Topeka, with oak leaf cluster
Master Sgt. Clinton Barnett, 635th RSG, Topeka, with oak leaf cluster
Master Sgt. Angela Berry, KSTC, Salina
Master Sgt. Christina Escott, 1st Bn, 235th Rgmt, Salina
Master Sgt. James Grosdidier, JFHQ-KS, Topeka
Master Sgt. Eric Kaltenborn, Co B, 2nd CAB, 137th Inf, Lenexa
Master Sgt. Keith Peine, 635th RSG, Topeka
Sgt. 1st Class Jimmy Boss, JFHQ-KS, Topeka, with oak leaf cluster
Sgt. 1st Class Maurice Champoux, Btry A, 2nd Bn, 130th FA, Holton
Sgt. 1st Class Gregory Copple, Btry B, 1st Bn, 161st FA, Abilene
Sgt. 1st Class Richard Gooch, HHB, 130th FAB, Manhattan
Sgt. 1st Class Lawrence Hart, 997th, BSB, Hays
Sgt. 1st Class David Larson, RTSM, Salina
Sgt. 1st Class Shelly Miller, 1st Bn, 235th Rgmt, Salina
Sgt. 1st Class Christopher Mullen, 778th Trans Co, Kansas City
Sgt. 1st Class John Ruthig, 1st Bn, 235th Rgmt, Salina
Sgt. 1st Class Paul Wilson, 2nd Bn, 235th Rgmt, Salina, with oak leaf cluster
Staff Sgt. Elfrida Bailey, JFHQ-KS, Topeka
Staff Sgt. David Bonn, 105th MPAD, Topeka
Staff Sgt. James Capps, HHC (-), 2nd CAB, 137th Inf, Kansas City, Kansas
Staff Sgt. Rudolph Draper, Co A, R&R Bn, Topeka
Staff Sgt. Matthew Gum, 2nd Bn, 235th Rgmt, Salina
Staff Sgt. Elissa Hobbs, JFHQ-KS, Topeka
Staff Sgt. Bernard Jennings, 2nd Bn, 235th Rgmt, Salina
Staff Sgt. Ameer Mutazammil, KSTC, Salina
Staff Sgt. Jason Phillips, 1st Bn, 235th Rgmt, Salina, with oak leaf cluster
Staff Sgt. Mark Reasoner, 731st CTC, Great Bend, with oak leaf cluster
Staff Sgt. Matthew Slater, KSTC, Salina
Sgt. Jared Harlan, Co A, R&R Bn, Topeka
Spc. Marc Beers, 2nd CAB, 137th Inf, Kansas City